Hlavná stránka

VIDEOROZPRAVKY

CUDZIE SLOVÁ

ANGLICKÝ SLOVNÍK

Učebňa občianskej a etickej výchovy

Beseda s právničkou, 24. apríla 2008

V dnešnej dobe sa veľmi často hovorí o trestnoprávnej zodpovednosti mladistvých a diskriminácii. Pochopiť presný význam týchto slov nie je vôbec jednoduché. Z besedy s právničku JUDr. Helenou Zárubovou sa žiaci dozvedeli, že diskriminácia môže byť priama, nepriama, zjavná alebo skrytá, že diskriminovať môžu opomenutím, obťažovaním, podnecovaním.... Že môže byť aj neúmyselná, ale dôležité budú vždy následky. Touto cestou sa chceme právničke pani JUDr. Zárubovej poďakovať za pútavú formu, ktorou zdôraznila rovnosť ľudí a právo každého na rovnaké zaobchádzanie z akéhokoľvek dôvodu a prispela tak k zvýšeniu právneho povedomia žiakov.

Beseda s právničkou

Beseda s vedúcou ekonomického úseku MsÚ, 7. a 9. novembra 2007

Odbornou prednáškou pani Ing. Miková objasnila žiakom 9. ročníkov zložité otázky ekonomiky, základné pojmy nevyhnutné pre chápanie základných ekonomických vzťahov, v ktorých žijú a budú žiť. Naozaj fundovane rozobrala problematiku rozpočtu, priblížila žiakom bežné a kapitálové príjmy a výdavky, vysvetlila pojmy bilancia, schodok, či prebytok. Šokovala informáciou, koľko veľa korún stála prestavba nového námestia.

Beseda s vedúcou ekonomického úseku MsÚ

Návšteva primátora mesta, 7. novembra 2007

Ty budeš budúci primátor, poď ku mne ..., týmito slovami možno trochu zaskočil a prekvapil pán primátor Martina Lobotku, žiaka 8.C triedy. Zavesil mu na krk insígnie a vysvetlil ich význam a použitie. Potom si ich žiaci so záujmom prezerali a počúvali pána primátora ako im rozpráva o svojej práci, o práci poslancov mestského zastupiteľstva. Z jeho úst sa veľa dozvedeli o význame miestnej samosprávy pre každodenný život obyvateľov. O štátnej správe doplnil veľa zaujímavého aj pán Mgr. Uhrín. Žiaci si vypočuli aké školské zariadenia má odbor školstva na starosti a čo všetko si môžu ako občania na mestskom úrade vybaviť. Od pána primátora dostali pozvanie na návštevu a prezretie si priestorov mestského úradu. Ďakujeme a hneď ako sa vonku oteplí, pozvanie využijeme. Žiakov potešili aj milé suveníry, pohľadnice, či mapy mesta.

Návšteva primátora mesta

Návšteva NR SR a Slovenského rozhlasu, 6. novembra 2007

Žiaci 8.ročníka si svoju úlohu, dozvedieť sa čo najviac o slovenskom parlamente, radi splnili, ako ináč návštevou NR SR.
Národná rada je jediným ústavodarným a najvyšším zákonodarným orgánom Slovenska. Ako volený orgán reprezentuje suverenitu štátu a ľudu. Na rôzne otázky našich zvedavých žiakov, čo je kvórum, mandát, či legislatívny proces, trpezlivo a ochotne odpovedal pán poslanec Alexander Slafkovský. Na vlastné oči a uši videli a počuli aká je práca poslancov náročná a zodpovedná, pochopili cestu zákona, urobili si predstavu o práci výborov NR SR, o práci splnomocnencov vlády. No hádam najviac ich zaujalo samotné rokovanie poslancov, z balkóna nakúkali, počúvali kto a čo hovorí, spoznali poslancov pána Rafaja, pána Slotu, pána Dzurindu, pána Mečiara, predsedu parlamentu pána Pašku, pozdravili sa s poslankyňou za Trenčiansky kraj. Žiaci taktiež veľmi disciplinovane a pozorne sledovali film o NR SR, pochopili význam občianstva a vlastenectva. Nadšení sa poprechádzali po červenom koberci a slávnostnom schodišti, šepkali si dojmy a pocity aj zo samotnej bezpečnostnej prehliadky.
Svoje učenie zakončili návštevou verejnoprávnej, informačnej, kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie - Slovenského rozhlasu.
Oceľová konštrukcia v tvare obrátenej pyramídy určite tiež zanechá na dlho stopy v pamätiach našich žiakov. Po Slovenskom rozhlase nás sprevádzala redaktorka, moderátorka - Dr. Viera Horáková. Ukázala zvedavým očkám veľké vnútorné priestory, vysielacie priestory - nahrávacie štúdiá, poskytla žiakom cenné informácie z histórie rozhlasu i zo súčasnosti. Svoju šikovnosť a pohotovosť preukázali žiaci vo svojich reakciách a odpovediach na redaktorkine otázky, ktoré im prisľúbila odvysielať a slovo dodržala v utorok 30.10.2007 v relácii Dobré ráno na rádiu Regina.

Parlament a Slovenský rozhlas

Exkurzia do TV Markíza, 19. októbra 2007

TV Markíza - to je exkurzia, na ktorú sa najviac tešia siedmaci. Tento rok sme ju podnikli v piatok 19. októbra. Žiaci sa stretli so známymi osobnosťami Telerána Lenkou Šoóšovou a Romanom Juraškom, poprezerali si štúdiá, miestnosti publicistiky a spravodajstva, spoznali moderátorov, redaktorov pani Danicu Kleinovú, pána Pavla Fejéra a pani Andreu Paulínyovú, videli priestory odkiaľ sa vysielajú Televízne Noviny, stáli za kamerami, videli ako sa stavajú kulisy pre reláciu Srdcové záležitosti. Natešení poskakovali okolo šéfa publicistiky Henricha Krejču, ktorý im ochotne a rád rozdal autogramy a prijal pozvanie na besedu.

Nezabudli sme však ani na blížiaci sa sviatok Všetkých svätých a položili sme kytice so zapálenými sviečkami k hrobu Alexandra Dubčeka v Slávičom údolí.

Exkurzia do TV Markíza - 7. ročník

Stvára Antonas, 2007-2009